Почетна / Вести Македонија / Демне отровна српска пченка?

Демне отровна српска пченка?

Пилињата пцовисувале поради проблеми со црниот дроб. Пченката со која се хранети е дадена на анализа, а во меѓувреме се испитува и пченката за човечка исхрана увезена од Србија

Масовен помор на пилиња во една живинарска фарма во земјава укажува на можно присуство на канцерогена пченка со афлатоксин, увезена од Србија, дознава „Дневник“. Пилињата пцовисувале поради проблеми со црниот дроб. Пченката со која се хранети веќе е дадена на анализа, а резултати се очекуваат следната недела. Во меѓувреме, Агенцијата за храна и ветеринарство ја испитува и пченката за човечка исхрана и најавува дека резултатите ќе бидат готови в петок. Вчера дел од лабораториите во Србија потврдија дека една третина од произведената пченка во нивната земја е заразена со афлатоксини. Во нашата земјоделската инспекција велат дека на граничните премини не забележале сомнителна пченка со потекло од нашиот северниот сосед бидејќи цела пченка што влегува за добиточна храна е од добро потекло. Според нив, од почетокот на годинава досега се увезени 51.636 тони пченка за добиточна исхрана. Од овие количини, само во последниве три месеци влегле 11.610 тони од Србија.

– Ние засега немаме сознанија дека во земјава има пченка од Србија која е заразена со афлатоксини. Сметаме дека не може цела пченка што доаѓа оттаму да е заразена. Афлатоксинот потекнува од габата аспегилус, која се јавува во вид на мувла, и можно е да се јави само кај пченка што била складирана во влажни магацини. Од овде произлегува дека оваа габа може да се појави само кај одредена пченка, која ако се исуши и се отстрани габата, добива поинаква боја – вели Румен Стаменов, директор на Државниот инспекторат за земјоделство. Тој додава дека досегашните анализи не покажале присуство на заразена пченка, а резултатите од неодамнешниот увоз ги најавува за крајот на неделава.

Во Агенцијата за храна велат дека за човечка исхрана во земјава се увезува многу малку пченка од Србија. Минатата година само 40 до 50 тони.

– Пченката влегува како смрзната, палента или пченкарно брашно. Земени се мостри и резултатите ќе бидат готови до петок – вели Дејан Рунтевски, директор на Инспекторатот.

Микробиолозите, пак, објаснуваат дека ова е една од најопасните материи што остануваат во јадрото на зрното пченка, односно и да се отстрани габата, со сушење и со лупење на пченката, отровната материја останува во средиштето.

– Оваа пченка е горчлива по вкус, со поинаква конзистенција и боја, која е помеѓу окер и сиво. Искусен фитопатолог или микробиолог може лесно да препознае заразена пченка – велат микробиолозите.

Црногорската Здравствено-санитарна инспекција вчера соопшти дека не пронашла неправилности во пченкарното брашно увезено од Србија. Здравствено-санитарната инспекција наведе дека во изминатите три месеци извршила контрола на увозот на 6.290 килограми пченкарно брашно. Kонтролата е извршена по информациите што се појавија во српските медиуми, кои ја цитираат изјавата што дојде од претпријатието за контрола на квалитетот СГС Србија: „Над две третини од годинашниот род на пченка се заразени со афлатоксин, кој е најканцерогеното соединение што може да се најде во човековата и во животинската храна“.

Податоците на оваа фирма вчера ги потврдија и во Научниот институт за прехранбена технологија во Нови Сад (ФИНС), од каде што соопштија дека околу 30 отсто од испитаните мостри на пченка содржат афлатоксин над дозволените граници. Раководителот на лабораторијата, Павле Јованов, изјави дека во нивната лабораторија досега се прегледани околу 130 примероци од годинашниот род и кај 60 отсто од нив е утврдено присуство на оваа отровна материја. Kај повеќе од половина присуството било над дозволените 0,05 милиграми на килограм. Според српските експерти, присуството на афлатоксините во пченката е предизвикано од габи што се развиле како последица на сушата, а сличен проблем имаат и Унгарија, Романија и Бугарија. Овде отровот го има во помала мера бидејќи нивните експерти навреме, пред бербата, ја уочиле појавата и презеле мерки со кои штетата е намалена.

Според експертите, дел од контаминираната пченка која ги задоволува потребите за добиточна храна може да се употреби во смесите за исхрана на животните, додека преостанатиот дел може да се пренасочи на производство на биоетанол или скроб, а со засилен инспекциски надзор може да се спречи контаминираната пченка да дојде во човековата исхрана.

Валентина Ангеловска

Италија алармирала пред два месеца

За присуство на афлатоксини во српската пченка први предупредиле Италијанците уште во октомври. Преку европскиот систем за брзо предупредување за опасности во храната, РАСФФ, Италија на 10 октомври јавила дека враќа пратка со добиточна храна со потекло од Србија во која се најдени афлатоксини.

Афлатоксинот се смета за најканцерогено познато соединение од биолошко потекло.

Луѓето се изложени на него преку консумација на житни култури и јаткасти плодови, но може да се најде и во млекото и во месото ако претходно добиточната храна била загадена со мувла. Многу е токсичен за црниот дроб, а може да предизвика примарен карцином на црниот дроб и леукемија. Особено е опасен затоа што не дава никакво предупредување дека е присутен во храната.

– Еднократно внесување намирници со висока концентрација на микотоксини доведува до акутно труење, а консумирањето храна со ниско ниво, но во подолг временски период, доведува до оштетувања на кожата и на внатрешните органи. Габите што ги произведуваат афлатоксините се наоѓаат на плодовите уште на полето, а нивното создавање продолжува и во текот на процесирањето и складирањето – предупредува Хрватската агенција за храна. (С.Х.)

Извор: http://dnevnik.mk/?ItemID=1521AC07CD8051469090BEFC0F95B179

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

12 comments

 1. 193871 376754Can I just say what a relief to search out somebody who truly is aware of what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know how to deliver a difficulty to light and make it crucial. Extra folks require to learn this and perceive this facet of the story. I cant consider youre no a lot more common because you positively have the gift. 704350

 2. 683469 945149Wonderful post, Im seeking forward to hear more from you!! 307899

 3. 555836 710933Rattling clean internet website , thanks for this post. 961584

 4. I really appreciate this post. I’ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thanks again

 5. Many thanks for the excellent content! I truly appreciated reading it.I will make certain to take note of this page and definitely will come back very soon. I would love to encourage you to ultimately keep going with your fine writing, even comment on best mesothelioma lawyer as well, have a nice evening!

 6. There are certainly terrific changes on the structure of the blog, I truly love that. My own is about free full movies and generally there are lots of things to do, I’m currently a rookie in web design. Cheers!

 7. 629843 989708Wow, incredible blog layout! How lengthy have you ever been blogging for? 60777

 8. I’m extremely impressed together with your writing talents as smartly as with the layout on your blog. Is this a paid subject matter or did you modify it your self? Either way stay up the nice quality writing, it is uncommon to look a nice weblog like this one nowadays..

 9. You are certainly right and I agree with you. Whenever you want, we might as well talk around porcelain veneers, one thing which fascinates me. Your website is certainly great, take care!

 10. You’re totally correct, I would love to discover a lot more on this particular subject! I am as well captivated by free movie streaming since I feel it’s quite trendy presently. Keep this up!

 11. Have you ever thought about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and everything. Nevertheless think of if you added some great pictures or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and clips, this website could certainly be one of the very best in its niche. Excellent blog!

 12. I am truly loving the theme/design of your blog. Do you ever encounter any web browser interface situations? Some of my website visitors have complained regarding my latest movies online website not operating properly in Explorer though appears awesome in Chrome. Have you got any suggestions to assist repair the problem?

Leave a Reply

Your email address will not be published.