Почетна / Вести Свет / Човештвото ќе јаде сè поскапа храна

Човештвото ќе јаде сè поскапа храна

Храната во следните десет години на светско ниво ќе поскапи за 20 до 40 отсто, прогнозира Организацијата на обединетите нации за храна и земјоделски производи (ФАО).

 

Во последниот извештај на организацијата се изнесени црни прогнози за глобалното производство и за фрапантен раст на цените на храната. Поскапувањето на храната е последица на зголемената побарувачка за храна, особено во земјите на Далечниот Исток. Најголем скок ќе имаат цените на преработените прехранбени производи, а рапидно ќе поскапува месото. Поскапувањето ќе биде најмало кај житарките бидејќи таму ќе има зголемување на производството.

Субвенциите ќе се исплатат

За домашните економисти, логично е предвидувањата на ФАО да не ја заобиколат Македонија и препорачуваат да се направат напори за подготвено да ги пречекаме следните години.

Според професорката Марија Заразанкова Потевска, повисоките цени на храната се логична последица на зголемување на бројот на населението во светот.

– Сметам дека ова е комплексен проблем на кој нашата земја работи многу, особено во делот на производство на храна. Субвенциите, земјоделското земјиште, поволностите при набавка на репроматеријали, секако, позитивно влијаат на зголемување на производството на храна. Сепак, потребна ни е долгорочна стратегија – вели Заразанкова Потевска.

Според неа, во следните десет години мора многу да се вложува во преработувачката индустрија.

– Готов производ, а не суровини или земјоделски производи можат многу да помогнат во извозот на храна, а потоа истите средства да се искористат во аграрот. Треба да се трудиме да ги задоволиме домашните потреби со храна, бидејќи имаме квалитетно и здраво производство – вели Потевска.

За неа е клучно владата да најде начини за да им овозможат на земјоделците пристап до технологијата за да се зголеми производството.

Аграрот приоритет

Според извештајот на ФАО, во светот има забавување на растот на производство на храна и продуктивност и тоа е причина за загриженост. Според него, владите треба да најдат начин на земјоделците да им се овозможи пристап до технологија, за да го зголемат производството и заради поголема понуда на пазарите. Растот на цените најмногу ќе влијае врз земјите во развој, каде што некои семејства ќе трошат и до 60 отсто од приходите на храна.

Во Владата велат дека земјоделците мора да ги искористат трендовите на домашниот пазар, кои укажуваат на висока лојалност на домашните потрошувачи кон македонските земјоделски производи. Исто така, наменски да ја реализираат финансиската поддршка за обновување и проширување на производството и инвестирање во модернизација и повисока продуктивност.

За министерот за земјоделство Љупчо Димовски, производството на храна и земјоделството остануваат меѓу приоритетите на владините економски политики.

– Во следниот период, како и досега, треба да продолжат напорите за издигнување на статусот и состојбата на македонскиот земјоделец на уште повисоко ниво. Тоа е единствено можно преку зголемување на конкурентноста на производството, која може да се постигне само со вложување и инвестиции во негова модернизација. Подобрувањето на квалитетот и безбедноста на земјоделските производи и храната, маркетингот и пласманот на производите, се областите во кои исто така е неопходно земјоделците да посветат поголемо внимание – вели Димовски.

Зголемено производство

Производството на житни култури во последните неколку години е стабилно, имајќи ги предвид неповолните агро-климатски услови лани, велат во Министерството за земјоделство.

Според нивните податоци, производството на ориз бележи пораст од 64 отсто годинава споредбено со 2008. Површините под пченица се зголемени за околу 1.400 хектари, а родот достигна 280.000 тони, што е зголемување од околу 30 отсто во однос на 2012 година. Производство на пиперки и краставици е зголемено за 8 отсто, а на компир, грав, домат на отворено, кромид и бостан покажува тренд на стабилност последниве 2-3 години. Јаболкопроизводството бележи раст од 21 отсто, а преработените производи од овошје и зеленчук се зголемени 2,5 пати.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. …

18 comments

 1. 156096 524592Will you care and attention essentially write-up most with the following in my webpage in essence your website mention of this blog? 345130

 2. 947081 558252brilliantly insightful post. If only it was as effortless to implement some of the solutions as it was to read and nod my head at each of your points 498494

 3. 90548 453338Very greatest men and women messages are meant to charm allow honor toward groom and bride. Newbie speakers in front of excessive locations really should generally our own gold colored dominate in presenting and public speaking, which is to be personal interests home. greatest man speach 823784

 4. 54695 951031Thanks for the auspicious writeup. It in fact used to be a leisure account it. Glance complicated to more delivered agreeable from you! Nevertheless, how can we be in contact? 837594

 5. 289695 135285An intriguing discussion is price comment. I believe that you need to write extra on this subject, it may possibly not be a taboo subject but usually individuals are not enough to talk on such topics. Towards the next. Cheers 141054

 6. 479556 233494This write-up is dedicated to all those that know what is billiard table; to all those that do not know what is pool table; to all those that want to know what is billiards; 579894

 7. 652583 949652Hey, you used to write amazing, but the last couple of posts have been kinda boringK I miss your super writings. Past several posts are just a bit bit out of track! come on! 141854

 8. 192314 460245Im not that considerably of a internet reader to be honest but your blogs really nice, maintain it up! Ill go ahead and bookmark your internet site to come back within the future. All the best 903061

 9. 372850 880795Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have developed some nice procedures and we are looking to trade strategies with others, be sure to shoot me an e-mail if interested. 469183

 10. 194143 598658I gotta favorite this site it seems invaluable extremely helpful 672738

 11. 88204 47723I enjoy what you guys are normally up too. This kind of clever work and reporting! Keep up the very excellent works guys Ive added you guys to blogroll. 143806

 12. 550455 701752Oh my goodness! a wonderful post dude. Thanks Nevertheless My business is experiencing problem with ur rss . Dont know why Not able to sign up for it. Possibly there is any person obtaining identical rss difficulty? Anyone who knows kindly respond. Thnkx 390364

 13. 99741 283170Appropriate wow messages are bound to show your and supply memorialize the speacial couple. Beginner sound system to high in volume crowds need to always take a look at all of the wonderful value behind presenting and public speaking, which is to be someones truck. finest man speeches brother 255013

 14. 777611 240857I consider something really particular in this website . 224494

 15. 978988 5027I saw a great deal of website but I believe this 1 has got something special in it in it 936702

 16. 868307 57405As soon as I discovered this site I went on reddit to share some with the enjoy with them. 299331

 17. 343263 98016An intriguing discussion is worth comment. Im confident which you just write regarding this topic, might possibly not be considered a taboo subject but typically persons are too little to communicate on such topics. To one more. Cheers 473105

 18. 496385 889414I recognize there exists lots of spam on this weblog. Do you want support cleansing them up? I might support amongst courses! 559625

Leave a Reply

Your email address will not be published.