Почетна / Вести Македонија / Четириесет кози од едно стадо пцовисале за еден месец

Четириесет кози од едно стадо пцовисале за еден месец

Надлежните велат дека вакцинацијата на козите била направена доцна, но резултатите од испитувањата на Ветеринарниот факултет сè уште не се готови.

За еден месец пцовисале четириесет кози на сточарот Јованче Груев од селото Стари Град покрај Велес. Надлежните велат дека вакцинацијата на козите била направена доцна, но резултатите од испитувањата на Ветеринарниот факултет с` уште не се готови. Јанев во моментов има само една третина од стадото што до пред извесен период броело 110 кози. Причината за смртта не ја знае, иако козите и јарињата вели дека му се вакцинирани. Kозите се единствен приход на семејството Јаневи. Видно потиштени бараат одговори од надлежните. Kај мене се случува биолошка хаварија, дел од стадото, кози и јариња, од непознати причини умираат. Дали е вирус, дали е бактерија не знам, но знам дека без малку половина стадо пцовиса. Вакцинирани се од бактерија, ама не помага, не минува. Не знам што ќе биде, да не е некоја микоплазма, вели Груев. Тој стравува да не се зарази остатокот од стадото, па да остане без него. Пријавени му биле за субвенции и може да се случи, наместо за повеќе од стотина кози финансиска помош, да добие за помалку од половина од очекуваните средства. А од ова живее неговото тричлено семејство, сопругата и седуммесечниот син. Болните кози не даваат ни млеко така што трпи двојна штета. Случајот го пријавил во Ветеринарната станица во Велес. Тие од него побарале да однесе внатрешни органи за да се испитуваат причините за смртта. Иако минало десетина дена, с` уште не ги добил резултатите.

– Примероците беа однесени на Ветеринарниот факултет и сега чекам резултати. Kозите добиваат треска, пролив, не се хранат, слабо се држат на нозе, заостануваат кога ќе ги однесам на паша. Ќе се стутка некаде во некоја грмушка, кога ќе се вратам да ја побарам, гледам дека е почината – објаснува Јованче.

Тој ги чува сите пцовисани животни во буриња и се надева дека ќе дојде некоја комисија, ќе го обесштети, како што тоа им се случувало на поплавените земјоделци. Ова не му е првпат да му пцовиса дел од стадото. Се повторувало на три-четири години. Забележал дека кога има многу вода напролет или се кога ќе се излее блиската река Бабуна, нему му се случува пцовисување на стадото. Така било и годинава. За сите претходни случаи барал помош од надлежните од Министерството, но никогаш не ја добил. Kога им помагаат на поплавени, на опожарени подрачја, зошто и мене да не ми помогнат.

– И јас сум оштетен, од биолошка стихија, не по своја вина, ги имам вакцинирано козите. Ги чувам и ги одгледувам. Половина година младите ги одгледувам, ги хранам и таман да ги пријавам за субвенции, ништо, пцовисаа. Нешто и волците ми дават, ама ловџиите не тепаат повеќе волци оти не ми се платени парите за секој убиен примерок – рече Груев, кој е регистриран индивидуален земјоделец. Смета дека храната и житото со кое ги храни не се причина за смртта зашто во стадото поголем дел од козите се здрави. Згора на тоа чувал и три овци заедно со козите, кои немале никакви здравствени проблеми. Освен кај Груев, кај друг сточар во Извор нема регистрирано пцовисување.

Јованче цел живот се бори за скромен живот. Неговата куќа е покрај патот Велес-Богомила. Вели дека е тешко да се занимаваш со земјоделство. Освен кози, има и голем овоштарник, најмногу јаболка, што се одгледуваат во чиста еколошка средина.

Се чекаат резултатите

Ветеринарите во Велес велат дека се запознаени со случајот на пцовисувањето на козите на сточарот Груев. Но, според нив, доцната вакцинација е главна причина за пцовисувањето. Резултатите од Скопје на внатрешните органи за пцовисаните животни с` уште не се готови.

– С` уште ги немаме добиено резултатите од испитувањата на козите на стадото од Груев. Тој изврши доцна вакцинација на неговото стадо, дури во февруари и покрај нашите предупредувања дека тоа треба да го стори порано. Во овој период тие веќе почнуваат да се хранат со свежа зелена трева, која може да предизвика одредени проблеми. Згора на тоа, по неговата реакција му посочивме дека треба да им дава антибиотици, но нашата евиденција покажува дека нема набавено никаков лек. Не може животните еколошки да преживеат само со храна, ваквите заболувања мора да се лекуваат – велат од Ветеринарната станица во Велес.

Валентина Ангеловска
Петар Печков

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

27 comments

 1. 471236 457818An fascinating discussion is worth comment. I do feel that you really should write read much more about this topic, it will not be considered a taboo topic but generally everybody is too few to communicate in on such topics. To yet another. Cheers 271900

 2. 380402 196130Appreciate it for helping out, superb data. 293492

 3. 40580 344331Fantastic post, Im looking forward to hear more from you!! 325181

 4. 211904 435454Extremely good post, thanks a good deal for sharing. Do you happen to have an RSS feed I can subscribe to? 275196

 5. 202826 195907You made some decent points there. I looked on the internet for that issue and located most individuals will go together with with the internet site. 522671

 6. 387619 25366Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! Nevertheless, how could we communicate? 737742

 7. 541327 677417Wow, suprisingly I never knew this. Maintain up with excellent posts. 280645

 8. 285772 406594I believe this internet site contains some quite fantastic info for every person : D. 752112

 9. 873067 193437Hello there! I could have sworn Ive been to this weblog before but soon after reading by means of some of the post I realized it is new to me. Anyhow, Im undoubtedly happy I identified it and Ill be book-marking and checking back often! 620989

 10. 957977 762386Companion, this internet internet site will be fabolous, i merely like it 63060

 11. 354599 46422Possible require all types of led tourdates with some other fancy car applications. Numerous also offer historic packs and other requires to order take into your lending center, and for a holiday in upstate New York. ??? 470391

 12. 938163 828989Some truly good stuff on this internet site , I like it. 459121

 13. 906395 249067Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this weblog loading? Im trying to discover out if its a difficulty on my end or if it is the weblog. Any responses would be greatly appreciated. 658799

 14. 941050 512039Hosting a weblog composing facility (in a broad sense) requires unlimited space. So I suggest you to discover such internet hosting (internet space provider) that offer flexibility inside your internet space. 607660

 15. 305436 801916Its practically impossible to locate knowledgeable males and women during this subject, nevertheless you sound like do you know what you are discussing! Thanks 177485

 16. 3526 290176This web site is actually a walk-through it actually will be the details you wanted concerning this and didnt know who to inquire about. Glimpse here, and youll definitely discover it. 549312

 17. 608270 226540This write-up is dedicated to all those that know what is billiard table; to all those that do not know what is pool table; to all those that want to know what is billiards; 733804

 18. 769855 530467magnificent post, very informative. 817714

 19. 462666 35494Its great as your other content material : D, appreciate it for posting . 554858

 20. 318820 781674Awesome read , Im going to spend much more time researching this topic 574756

 21. 87023 498636But wanna admit that this is very helpful , Thanks for taking your time to write this. 843551

 22. 853313 338815There is evidently a lot to know about this. I consider you created certain good points in capabilities also. 184700

 23. 498840 681988forty men and women that work with all of the services Oasis provides, and he is really a very busy man, he 358220

 24. 607646 691367Thank you for the excellent writeup. It in fact was a amusement account it. Appear advanced to far added agreeable from you! Nevertheless, how could we communicate? 833992

 25. 700208 828655I like this website its a master peace ! Glad I detected this on google . 477948

 26. 782937 727555I actually like your writing style, amazing details, thankyou for posting : D. 624101

 27. 417404 278914A person essentially lend a hand to make significantly articles I may state. That will be the extremely 1st time I frequented your site page and up to now? I amazed with the research you made to create this specific publish incredible. Fantastic activity! 534137

Leave a Reply

Your email address will not be published.