Почетна / Вести Македонија / Чекајќи го извозот јагнињата станаа овци

Чекајќи го извозот јагнињата станаа овци

Атмосферата во една од најголемите кланици во Македонија пред божикните и новогодишните празници може да се нарече секако само не празнична.

Неколку камиони чекаат на ред да товарат месо, а до нив неколку растрчани работници и координатори на производството, кои н` дочекаа со изнудена насмевка на лицето. Истовремено, од отворениот магацин ѕиркаа стотици наредени јагниња кои сега веќе се на пат од Kавадарци до некоја богата трпеза во Италија или во Грција.

Во канцеларијата на сопственикот и управител на „Серта компани“ Ристо Михајлов беше малку порелаксирано. Тој седнат на директорската фотелја, малото телевизорче до него вклучено на еден од информативните програми, а спроти него стоеше само еден од поискусните вработени. Без да кажат ништо можеше да се забележи дека годинава бизнисот не оди како лани.

– Kризата прави да има намалена побарувачка, но тоа не е единствената причина. Ако имавме ние квалитетна стока, ќе отидеше целата за извоз. Нема проблем за пласман ако стоката е квалитетна. Проблем е што ние едноставно имаме неквалитетна стока. Kупувачот од Италија бара 80 проценти прва класа јагне од 6 до 9 килограми, потоа 15 отсто втора класа од 9 до 11 килограми и само 5 отсто трета класа – вели Михајлов.

Лоши тактики

Тој смирено објаснува дека италијанскиот пазар бара млечно јагне старо од 25 до 40 дена најмногу, а оние што тој ги откупил се стари од 60 до 90 дена.

Според него, самите производители, односно сточарите, веќе неколку години порано ги оплодуваат овците, па јагнињата сега се објагнуваат на крајот од август или на почетокот на септември. Поради тоа, кога ќе дојде време за откуп и извоз на јагниња, се добива неквалитет, за кој се нудат само ниски цени.

– Сточарите си мислат колку повеќе килограми има јагнето, толку повеќе пари ќе добијат, но не е така – потенцира Михајлов. Во споредба со минатата година кога „Серта компани“ за време на католички Божик извезла околу 13.000 јагниња, годинава бројките се поразителни, односно извезени се само 6.000 јагниња. Ситуацијата е иста и во другите кланици во земјава. Според податоците на Агенцијата за храна и ветеринарство, лани во зимскиот период се извезени над 30.000 јагниња, а годинава само 11.000.

– Лани извозот почна на 12, а траеше до 21 декември, за кој период се извезени 30.791 јагне, односно околу 295.000 тони. Годинава извозот почна на 16 декември, а завршува на 21 декември и ќе се извезат вкупно околу 11.000 јагниња, односно околу 100.000 тони – вели заменик-претседателот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Абдулезел Догани.

Михајлов потврдува дека падот е поголем од 50 проценти во споредба со лани и вели оти тој ги добива нарачките на почетокот на декември, а сточарите тактизираат надевајќи се оти ќе се качи цената кон крајот на месецот.

– Почнаа на 16 да ги даваат јагнињата, па ние изгубивме 7 дена. Некои се надеваа дека ќе дојде цена од 250 до 300 денари за килограм жива мера. Им велев луѓе немојте да мислите дека без нашето јагне Италијанците нема да го дочекаат Божик. Па нашите купци си купија од Грција. Најмногу јагне остана во Прилеп, Битола, Ресен – вели со жалење Михајлов, додавајќи дека откупната цена годинава достигна 180 денари за килограм жива мера на терен, а во кланица 190 денари за последните денови да падне и до 150 денари.

Сточниот фонд се намалува

Ваквиот тренд, ако продолжи, може да доведе до тоа да се изгубат традиционалните европски пазари што набавуваат јагне од Македонија. Исто така, како што вели Михајлов, со години се намалува сточниот фонд на Македонија.

– Добро е што државата дава субвенции за сточарството, но мое видување е дека е погрешна методологијата. Според моите сознанија, покрупните сточари со повеќе овци добиваат помали субвенции, па има такви што ги намалуваат стадата за да земат повеќе пари. Сметам дека треба да биде обратно, односно сопствениците на поголеми стада да добиваат повеќе. Така се стимулираат помалите сточари да станат поголеми и на тој начин го зголемуваат сточниот фонд – вели Михајлов.

Според него, жално е што се намалува сточниот фонд во земја која има идеални услови за развој на овчарството.

– Мариово порано имаше над 40 илјади овци. Сега дали има 6 илјади, а има прекрасни услови. Во Тиквешијата исто така останаа околу илјада овци. Порано во Росоман секоја година товарев по околу илјада јагниња, сега само 110 – вели Михајлов

Тој е особено загрижен за домашната побарувачка на јагнешко месо која според неговите зборови е никаква.

– Се изгуби традицијата за јагнето. Kуповната моќ е мала, скапо е, а и младите генерации во последно време го заборавија тенџерето. Пред 15 години не можевме да постигнеме со чкембето за домашниот пазар.

Тој апелира да се изгради државна стратегија за овчарството, да се едуцираат квалитетни кадри и да се работи на брендирањето на производите. Потоа да се помогне при набавката на погон за расекување и пакување за продажба.

– Нема континуирано планско производство и нема постојан квалитет. Некои од купувачите велат „работам со цела Европа , но најтешко ми е тука со вас од Македонија“ – заклучува Михајлов.
Горан Ризаов

Светлана Дарудова

Извор: http://dnevnik.mk/?ItemID=20357FEA6B1B7B45A2C432C572F33C1D

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

16 comments

 1. 854380 236956I believe this really is among the most vital info for me. And im glad reading your write-up. But wanna remark on few general things, The web site style is perfect, the articles is really wonderful : D. Excellent job, cheers 412837

 2. 37868 404289Merely a smiling visitor here to share the adore (:, btw great style and design . 260419

 3. 379023 250222Yay google is my king helped me to discover this outstanding web site! . 430345

 4. 125460 655812Can I just say what a relief to search out somebody who really is aware of what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know how to deliver a difficulty to light and make it essential. Extra folks want to learn this and perceive this facet of the story. I cant consider youre no a lot more common because you positively have the gift. 427259

 5. 219749 932708Im not certain exactly why but this web internet site is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my finish? Ill check back later and see if the problem still exists. 269675

 6. 341753 676885Awesome read , Im going to spend much more time researching this topic 636932

 7. 102488 874065A lot of writers recommend just writing and composing no matter how bad and if the story is going to develop, youll suddenly hit the zone and itll develop. 515343

 8. 698878 882446I like what you guys are up too. Such smart work and reporting! Carry on the superb works guys I?ve incorporated you guys to my blogroll. I feel it will improve the value of my internet internet site 28764

 9. 514920 830077You produced some decent points there. I looked over the internet for any problem and found most individuals goes as properly as along with your internet website. 723242

 10. 31414 585394Wow you hit it on the dot we shall submit to Plurk in addition to Squidoo well done انواع محركات الطائرات | هندسة نت was excellent 845622

 11. 269296 183521For anybody who is considering about external complications, sometimes be tough amaze those to realize to produce just a single weed in this really flowing usually requires eleven liters concerning gasoline to. dc free mommy blog giveaways family trip home gardening residence power wash baby laundry detergent 89623

 12. 845941 623760I dont typically comment but I gotta say thankyou for the post on this remarkable 1 : D. 644404

 13. 560618 190568Basically wanna input that you have a extremely nice site , I enjoy the pattern it really stands out. 403756

 14. 748909 121629extremely good post, i definitely enjoy this fabulous internet site, persist with it 564909

 15. 863861 218689I really enjoy examining on this internet internet site , it has got wonderful posts . 577869

 16. 691954 322935Reading, watching movies or plays, or related activities that may bring inspiration. 513418

Leave a Reply

Your email address will not be published.