Почетна / Вести Свет (page 2)

Вести Свет

Србија ќе има доволно пченица и за извоз

Србија ќе има доволно пченица за извоз. Српските агрономи од Факултетот за земјоделство во Белград велат дека годинава се очекува принос од околу 2,5 милиона тони кој не само што ќе ја покрие домашната потрошувачка, туку и ќе овозможи да се снабдат со лебно жито и традиционалните пазари кои секогаш …

Прочитај повеќе

Кафето ќе стане луксуз!

Во последните три години светската цена на кафето драстично паѓаше. Но, во Бразил владее суша, што придонесе неговата цена нагло да почне да расте. Експертите предупредуваат дека времето на евтино кафе е далеку зад нас.

Прочитај повеќе

Екстрадевствено масло од семки наместо од маслинки

Практикувате ли здрава исхрана преполна со зеленчук зачинет со маслиново масло? И тоа екстрадевствено со висока цена? Ако сте еден од нив, можеби влегувате во групата на илјадниците измамени што наместо ладно цедено масл иново масло купиле масло од семки.

Прочитај повеќе

Сушите во Јужна Америка закана за недостиг на храна во светот

Сушите и високите температури предизвикани од климатските промени во Јужна Америка, која е главен производител на житни култури во светот, ќе влијаат врз безбедноста на резервите на храна на глобален план, апелира Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО). 

Прочитај повеќе

Јаболката, јагодите и грозјето “напумпани” со пестициди

Јаболката, јагодите, грозјето, целерот, праските, спанаќот, пиперките, краставиците, шери доматите, компирите, нектарините и грашокот се најзагадените намирници со пестициди, покажува најновата листа на американската непрофитна организација Работна група за животна средина” (ЕWG).

Прочитај повеќе

Зелена салата расте и на облакодери

Судејќи по предвидувањата на Обединетите нации до 2050 година, дури 86% од луѓето во развиените земји ќе живеат во градовите. Концептот на вертикални фарми може да обезбеди приноси без оглед на лошите временски услови.

Прочитај повеќе

Расипаното месо од Германија извезувано и на Балканот

Дел од расипаното месо од Германија завршил на пазарите во странство, вклучувајќи и некои балкански земји, пишува германскиот неделник „Фокус“, кој на веб-страницата истакна дека станува збор за „Бугарија, Романија и за други балкански земји“.

Прочитај повеќе