Почетна / Занимливости / Чакалот по 50 години повторно се појави во Македонија

Чакалот по 50 години повторно се појави во Македонија

Во близина на штипската Дестилерија прегазен е чакал, диво животно кое веќе 50 години не е забележано во Македонија од страна на ловџиите и сточарите.

– Зборуваме за многу штетен дивеч, зборуваме за предатор, кој се наоѓа некаде меѓу лисицата и волкот. Предатор кој што е интелегентен колку волкот, а брзо се размножува како лисицата. Функционира чопоративно на теренот и веќе приметуваме штети кај сточарството, а богами помеѓу двете пребројувања и намалување на зајачкиот дивеч, вели Јованов.

Тој потенцира дека е побарано ресорното министерство да го впише чакалот на листата на штетен дивеч и да се обезбеди награда за отсрел.

Последен пат отсрел на чакал е извршен во 60-тите години од минатиот век во близина на Дојран.

Извор: http://kurir.mk/republika/opstini/91028-VIDEO-Cakalot-po-50-godini-povtorno-se-pojavi-vo-Makedonija

Check Also

Задолжително купете една од овие билки за свеж воздух во домот

Колку и да се грижиме за хигиената во нашиот дом, во него сепак постојат отрови …

5 comments

  1. 263352 784374The digital cigarette makes use of a battery and a small heating element the vaporize the e-liquid. This vapor can then be inhaled and exhaled 901153

  2. 584405 764539Some truly fantastic content material on this internet internet site , appreciate it for contribution. 262159

  3. 492111 526250This really is a wonderful internet page, could you be interested in doing an interview about just how you designed it? If so e-mail me! 640686

  4. 323719 340310I adore reading and I conceive this site got some genuinely utilitarian stuff on it! . 222159

  5. 960568 28999Maintain up the wonderful piece of function, I read few posts on this internet internet site and I feel that your blog is truly interesting and holds bands of amazing details. 321263

Leave a Reply

Your email address will not be published.