Почетна / Вести Свет / Бугарија нема пари за земјоделски субвенции?

Бугарија нема пари за земјоделски субвенции?

Бугарските производители на житарки најавија протест поради доцнењето со исплатата на субвенциите.

Бугарската асоцијација на земјоделци на синоќешниот состанок во Софија донесе одлука со трактори да блокира дел од главниот град на Бугарија од 18 до 22 февруари.

Земјоделците бараат брза исплата на европските субвенции во износ од околу 500.000 евра, што требало да ги примат до крајот на јануари.

Поради недостиг на пари во буџетот, бугарската Влада одлучи да ја одложи исплатата на субвенциите за неколку недели, односно до март и април.

Бугарските фармери еднаш веќе влегоа со трактори во Софија. Кон крајот на 2011 година земјоделците своето незадоволство го изразија поради намалувањето на буџетските средства за аграрот.

Извор: kurir.mk

Check Also

Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. …

5 comments

  1. 89382 52053I believe one of your advertisings caused my browser to resize, you might want to put that on your blacklist. 996172

  2. 684268 969712U never get what u expect u only get what u inspect 952130

  3. 660910 758793Thank you for every other informative website. Exactly where else could I get that type of information written in such a perfect indicates? Ive a mission that Im just now operating on, and Ive been at the appear out for such information. 634556

  4. 7670 1915This really is a great subject to talk about. Sometimes I fav stuff like this on Redit. I dont believe this would be the most effective to submit though. Ill take a look around your internet site though and submit something else. 721046

  5. 974921 913270There is clearly a whole lot to know about this. I feel you produced various very good points in features also. 840248

Leave a Reply

Your email address will not be published.