Почетна / Вести Македонија / Богаташи без скршен денар

Богаташи без скршен денар

За предадено грозје уште во 2005 година, а и подоцна, винарници му должат 25.000 евра на лозарот Воислав Стошиќ од Сирково, а околу 3.5000 евра потрошил барајќи го патот на правдата.

Околу 25 илјади евра му должат винарите на лозарот Воислав Стошиќ од росманското село Сирково, за грозје продадено од 2005 година наваму. За несреќата да биде уште поголема, околу 3,5 илјади евра дал за судски трошоци и трошоци за одење по патот на правдата. Со тие пари овој дипломиран земјоделски агроном, инаку земјоделец, може да купи стан во Kавадарци. Има неколку правосилни пресуди, ама побарувањата, барем засега, не може да си ги наплати. Го запознавме на блокадите на патот Градско – Прилеп кај Росоман, каде што повеќе денови протестираше заедно со други лозари од Тиквешко барајќи ги своите пари заработени со мака и пот.

– Дел од парите ми должи винарската визба од Радовиш, а дел винарницата од росоманското село Паликура. Винарите многу манипулираат со нас, па ние, лозарите, работиме за бадијала. Залудно се мачиме од утро до мрак по лозјата. Дел од грозјето е предаден на името на татко ми, тој на 93 години наместо да си ја гледа староста, мора да води судски спор. Се секира оти иако работиме како мравки, не можеме да заработиме за гола егзистенција, а камоли да спечалиме нешто. Дел од грозјето се води на името на мајка ми, која во меѓувреме почина и не дочека да ги земеме парите од грозјето, па да им се израдува. Имам три малолетни деца. Шестмина сме дома, а сите чекаме од земјоделството – вели Стошиќ.

Живејачката ја крпеле ако продадат јаболка или пипер.

– Морав да земам кредит за да платам воден надоместок што ги наводнувам нивите. Ако нема за јадење, морам да позајмам од некого. Толку пари имам за земање, а морам да се срамам кога немам денар во џебот. А земјоделството си има трошоци за агротехнички мерки, кои треба да се завршат и не чекаат, а најмалку прашуваат дали е платено грозјето или не – ни кажа со револт во гласот.

Слична судбина дели и неговиот соселанец Гоце Милошев, кој за продадено грозје очекува да му бидат исплатени околу 7.000 евра.

– Секоја година го имате истото сценарио, некоја од винарниците да ги зафркне производителите на грозје и да не им го плати грозјето. Невидени манипулации има при откупот на грозје. И органите за прогон треба во лозаро-винарството да си најдат малку работа. Ако не е замешан некој „голем”, многу лесно е да се најде разрешница -коментира Милошев на блокадата.

Kавадарчанецот Зоран Мишев има нешто помалку пари за земање за предадено, ама вели дека ни малку не му е полесно од нив оти и тој едвај врзува крај со крај. Овој татко со три малолетни деца побарува над 5.000 евра.

Тие се само дел од лозаропроизводителите кои велат дека со години имаат пари на хартија.

– Но, со таа хартија ние не можеме да пазаруваме во продавница и да платиме комунални обврски – велат лозарите.

Имаат по неколку судски пресуди во нивна корист, но и од нив, нагласуваат, немало аир, оти не можеле да ги извршат.

Ги прашавме како дошло до тоа да однесат по втор или трет пат грозје кај винар кој веќе им должел пари за предадено грозје претходно.

– Моравме. Бевме принудени оти грозјето не е тутун или жито да може да се складира на таванот или во амбарот. Ако не се обере и продаде навреме, ќе скапе по нивите – ни рекоа овие луѓе, кои повеќе денови беа на блокадата барајќи си ги своите пари.

Лозарите и винарите се договорија

Лозарите и винарската визба „Винеа” постигнаа договор за исплата на грозјето, информира претседателот на регионалниот Сојуз на лозари „Агротиквешија”, Љупчо Аризанов. Лозарите од Тиквешко неколку дена протестираа поради неплатено грозје блокирајќи го патот Градско-Прилеп кај Росоман.

– Добивме писмена гаранција дека лозарите ќе ги добијат своите пари. Претставниците на винарската визба „Винеа”, која на лозарите им должи над 600 илјади евра, дадоа ветување дека парите за грозјето од 2009, 2010 и 2011 ќе ги добијат до 5 март годинава. Парите, пак, за ланското грозје се спогодивме да ги исплатат до законскиот рок, 30 април. Гаранциите беа дадени во просториите на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, во присуство на министерот Љупчо Димовски и Румен Стаменов, директор на Државниот инспекторат за земјоделство – соопшти Аризанов.

Лозарите повторно ќе го блокираат патот ако не се почитува договореното.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

27 comments

 1. Hey There. I discovered your blog using msn. That is a very smartly written article. I’ll be sure to bookmark it and return to learn more of your helpful info. Thanks for the post. I will certainly comeback.

 2. Thanks a ton for writing this, I saved the website. I am also in search of material regarding Arvind Pandit Kansas, do you know where I might find a thing such as this? I’ll be back in a little while!

 3. Hey there! This is my first comment on your site so I really wanted to give a fast hello and say I truly enjoy reading through your blog posts. Can you recommend other blogs that go over intercom system installation? I’m also truly hooked on that thing! Thanks for your time!

 4. Great write-up, I am normal visitor of one’s website, maintain up the excellent operate, and It’s going to be a regular visitor for a long time.

 5. It’s remarkable in favor of me to have a site, which is good in support of

 6. Thanks a ton for discussing the idea, I saved the site. I am additionally trying to find material regarding how to get followers on twitter, have you any idea where I could find something like this? I’ll be back very soon!

 7. Our LGV (Large Goods Vehicle) HGV training is based in East London, and our LGV/ HGV courses are taught by qualified DVSA LGV & HGV trainers. LGV was formerly known as HGV, where it used to be referred to as HGV Class 2 (now called LGV Category C) and HGV class 1 (Now called LGV Category C+E).

 8. I would really enjoy to know new information on this issue! I am as well interested in top medical malpractice lawyers as I think it really is quite trendy now. Keep it up!

 9. You are totally correct, I would really enjoy to learn new info on that topic! I am as well captivated by personal injury claims since I believe it is very cool now. Keep it up!

 10. Very interesting points you have remarked, appreciate it for putting up.

 11. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My site discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 12. 501773 992140This internet site is my aspiration , really amazing pattern and perfect articles . 241963

 13. 362930 770612Hello. Wonderful job. I did not expect this. This is a superb articles. Thanks! 695991

 14. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My site discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 15. It was wonderful reading this and I think you’re 100 right. Tell me if you’re involved in ethereum wallet online, that is my main competence. I’m hoping to check back with you soon, cheers!

 16. Thank you for your excellent write-up! I quite liked finding out about it.I will be sure to take note of this site and definitely will return later on. I would love to encourage you to continue your wonderful work, perhaps try to think of electric mower as well, have a fantastic day!

 17. 374531 949631Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website.Reading this info. 87300

 18. I would really enjoy to know new information on this issue! I am as well interested in top medical malpractice lawyers as I think it really is quite trendy now. Keep it up!

 19. 719167 714144bless you with regard towards the specific weblog post ive genuinely been searching regarding this kind of details on the internet for sum time right now as a result cheers 355243

 20. 750276 87249learning toys can enable your kids to develop their motor skills quite easily;; 883368

 21. I enjoy the things you people are up to. Such smart effort and reporting! Continue the awesome work friends, I’ve included you on our canon printer updates web page.

 22. I’m actually loving the theme of your website. Do you ever encounter any kind of internet browser interface situations? A lot of my blog visitors have complained concerning my bitcoin blockchain website not operating effectively in Internet Explorer though seems awesome in Firefox. Do you have any kind of suggestions to assist repair the matter?

 23. I am interested to find out which site platform you have been utilizing? I’m experiencing several slight safety challenges with the latest website regarding action games and I’d like to find a thing a lot more risk-free. Have any alternatives?

 24. Thanks a ton for discussing this, I saved this page. I am furthermore seeking out material around sea freight shipping, have you any idea exactly where I might come across a thing such as that? I’ll return in a little while!

 25. Hi there! This is my first comment on this site so I really wanted to say a fast shout out and say I genuinely enjoy reading your articles. Can you suggest other websites which go over parcel shipping? I am likewise really keen on that! Thanks a lot!

 26. I definitely enjoy your blog and find a lot of the blog posts to be just what I’m seeking. Do you offer other people to create articles for you? I wouldn’t mind creating a post on mesothelioma lawsuit commercial or perhaps on a lot of the subjects you write about on this site. Nice page!

 27. I just like the valuable info you supply on your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here regularly. I am rather sure I’ll learn lots of new stuff right right here! Best of luck for the next!

Leave a Reply

Your email address will not be published.