Почетна / Вести Македонија / Битолчани ќе пазаруваат во нов градски пазар

Битолчани ќе пазаруваат во нов градски пазар

Целосно нова инфраструктура, покривна конструкција и нови тезги се предвидени со темелната реконструкција на централниот градски пазар во Битола што почна завчера.

 

Според градоначалникот Талески со реконструкција на пазарот се овозможуваат подобри услови за работа на ЈП „Пазари“ и современ пазарен простор за продавачите и купувачите.

– Станува збор за поставување целосно нова инфраструктура. Работите од оваа фаза на темелната реконструкција ќе завршат до крајот на оваа година. Вредноста на оваа инвестиција е околу 13 милиони денари, а општина Битола ќе вложи 9 милиони денари. За кусо време граѓаните ќе имаат современ пазар, кој како капитална инвестиција е еден од нашите приоритети – посочи Талески.

Првата фаза од реконструкција на централниот пазар се изведува на површина од 1.000 квадратни метри на која ќе бидат поставени типизирани тезги, зголемен простор за продажба и со нови пристапни патеки за граѓаните. 

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

5 comments

  1. 379346 507055Hello, you used to write excellent, but the last few posts have been kinda boringK I miss your super writings. Past few posts are just a little bit out of track! come on! 977824

  2. 289560 137270Previously you must have highly effective web business strategies get you started of obtaining into topics suitable for their web-based organization. educational 620670

  3. 895241 66733You must participate in a contest for among the best blogs on the internet. I will suggest this site! 946736

  4. 659802 49239I like this internet site quite significantly, Its a rattling nice location to read and get information . 517816

  5. 699001 671987Hmm is anyone else experiencing issues with the images on this weblog loading? Im trying to locate out if its a dilemma on my finish or if it is the weblog. Any responses would be greatly appreciated. 893386

Leave a Reply

Your email address will not be published.