Почетна / Вести Македонија / Бит-пазар со покрив, нови тезги и паркинг

Бит-пазар со покрив, нови тезги и паркинг

Површината на објектот ќе изнесува 15 илјади метри, ќе биде поделен на приземен и галериски дел, ќе има уште едно дополнително ниво во делот кој е организиран кон женскиот пазар.

Долгогодишните проблеми со кои се соочуваат пазарџиите од Бит-пазар и за кој пред неколку месеци штрајкуваа поради неисполнување на ветувањето за затворен и реновиран пазар се очекува наскоро да бидат решени. Проектот за реконструкција на пазарот е во завршна фаза и треба да започне негова реализација на терен за три месеци. Во општината Чаир, вчера проектантот Кокан Грчев пред Здружението на пазарџиите го презентираше проектот Бит-пазар. Површината на објектот ќе изнесува 15 илјади метри, ќе биде поделен на приземен и галериски дел, ќе има уште едно дополнително ниво во делот кој е организиран кон женскиот пазар. Сето тоа треба да овозможи поставување на 1 400 тезги во приземниот дел и соодветен број на дуќани кои се наоѓаат организирани речиси на идентични места каде што и сега се наоѓаат.

-Бит-пазар е дел од Скопската чаршија, а архитектурата на новиот проект ќе биде во склад со изгледот на Чаршијата. Во завршна фаза сме со усвојување на деталите на урбанистичкиот план, којшто е основа да се обезбеди таква инвестиција. Многу беше значајно да се опфатат сите тезги, дуќани, а кога ќе биде реализиран проектот нема да дозволиме ниедна тезга надвор од пазарот да се бави со трговија, велат од општината.

Финансиите за проектот Бит-пазар се обезбедени од буџетот на акционерското друштво Скопски пазар, а се чека дозвола за отпочнување со градба на проектот со кој многу придобивки ќе имаат градот, општината, чаршијата, пазарџиите, но и купувачите, истакнуваат од таму.
– Овој проект е поделен во три главни сегменти коишто сукцесивно би се надградувале еден врз друг и квадратурата зборува за комерцијалната вредност на објектот во изградба и за она што како позитивен финансиски фидбек може да се очекува од користењето на тој простор, објасни проектантот Кокан Грчев.

Површината на овој објект ќе изнесува 15 илјади квадрати, инвестицијата на истиот ќе биде 10 милиони евра. Се очекува реализација на проектот да започне за три месеци, кога и започнува градежната сезона.

(С.Тр.)

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

10 comments

  1. 126253 699474When I saw this page was like wow. Thanks for putting your effort in publishing this write-up. 690682

  2. 734762 448684Should tow line this caravan together with van trailer home your entire family quickly get exposed to the issues along with reversing create tight placement. awnings 941998

  3. 284945 715533a good deal lately with my father so hopefully this will get him to see my point of view. Fingers crossed! mortgage banker new york 831169

  4. 753551 512577I discovered your blog site on google and check a couple of of your early posts. Proceed to maintain up the exceptional operate. I just extra up your RSS feed to my MSN News Reader. In search of ahead to studying extra from you in a although! 446625

  5. 53231 439501I truly enjoy searching through on this web site , it holds superb content material . 52609

  6. 468152 289552Its genuinely a cool and helpful piece of info. Im glad which you merely shared this helpful data with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing. 545023

  7. 902200 505865appreciate the effort you put into finding us this info 235727

  8. 351160 76170I definitely enjoyed the method that you explore your experience and perception of the area of interest 285563

  9. 591216 381361Spot on with this write-up, I really suppose this web web site needs rather a lot more consideration. most likely be once a lot more to learn a lot a lot more, thanks for that information. 550443

  10. 181058 131220Hello! I just now would select to supply a enormous thumbs up with the wonderful data you can have here within this post. I will be coming back to your blog website for additional soon. 934639

Leave a Reply

Your email address will not be published.