Почетна / Вести Македонија / Бимилк доби ИСО 14.001

Бимилк доби ИСО 14.001

Млекарницата Бимилк месецов се здоби со уште еден меѓународно признат стандард ИСО 14.001 со кој оваа реномирана македонска компанија покажа дека ги задоволува потребите за ефикасно решавање на проблемите поврзани со заштита, унапредување и управување со животната средина.

Придобивките од воведувањето на овој стандард се: постепено спречување на загаденоста и смалување на отпадот, заштеда на потрошниот материјал и енергијата и преземање превентивни мерки за сузбивање на евентуални еколошки катастрофи.
Овој сертификат е од големо значење за компанијата бидејќи е во согласност со интернационалните стандарди за работа и ја олеснува трговијата и извозот на нивните производи низ светот, а со тоа го зголемува и своето пазарно учество.
-Во своето долгогодишно работење Бимилк се покажа како компанија која постави стандарди за заштита и грижа за животната околина, а резултатот од таквите заложби е стекнувањето на сертификатот ИСО 14001. Во иднина ќе се стремиме да го подобруваме и промовираме системот за заштита на животната средина бидејќи на тој начин ги спречуваме и намалуваме ризиците од загадувањето. Овој сертификат отвора нови можности во нашата извозна политика, кои се надевам ќе ги искористиме, но истовремено и ќе ни создадат обврска за негово континуирано одржување – изјави Радмила Чобанова Василевска, директор на сектор за контрола на квалитет во Бимилк.

Извор: http://vecer.com.mk/?ItemID=DD914DE6E0AA6E42A4B0F04F64B1B40C

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

11 comments

 1. 621444 882336dog grooming may be the specialty of my sister, she truly loves grooming every dog in our house 294399

 2. 722728 945922I gotta bookmark this site it seems extremely beneficial . 338867

 3. 102520 11363Beging with the entire wales nicely before just about any planking. Our own wales can easily compilation of calculated forums those thickness analysts could be the similar to some of the shell planking along with more significant damage so that they project following dark planking. planking 212809

 4. 319747 988583Sweet internet website , super pattern , really clean and utilize friendly . 472183

 5. 406515 531120Wonderful paintings! This is the type of info that are supposed to be shared around the web. 822601

 6. 33094 28009Generally I do not read post on blogs, nonetheless I would like to say that this write-up very forced me to check out and do so! Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite excellent post. 655917

 7. 28762 33777Id ought to talk to you here. Which is not some thing I do! I quite like reading a post which will make people believe. Also, many thanks permitting me to comment! 419520

 8. 418776 874201Properly, that is fantastic, however consider further options weve got here? Could you mind submitting an additional write-up relating to them also? Numerous thanks! 408761

 9. 967242 562312Private Krankenversicherung – Nur dann, wenn Sie sich fr die Absicherung ber die Rentenversicherung entschieden haben, dann knnen Sie sich sicher sein, dass Sie im Alter so viel Geld haben, damit Sie Ihren Lebensstandard halten knnen. 513883

 10. 208054 218741Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get really enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly. 282691

 11. 669992 525754This internet web page is genuinely a walk-through for all with the information you wanted about this and didnt know who to ask. Glimpse here, and youll surely discover it. 406492

Leave a Reply

Your email address will not be published.