Почетна / Градинарство / Берба и чување на кромид (Allium cepa)

Берба и чување на кромид (Allium cepa)

Кромидот треба да се бере кога ќе полегнат 30% од растенијата. Растенијата треба да се остават на нива во тенок слој за да се просушат, да ги исцрпат хранливите материи од листовите и стеблото и да депонираат во главиците, како и да формираат поголем број на суви лушпи.

Овој процес зависно од времето може да потрае 5-7 дена. Кромидот обично се бере во јули и август. Производството од арпаџик е спремно за берба 20 дена порано за разлика од производството од директна сеидба. Бербата од големите парцели се извршува машински, додека од малите површини се бере рачно и се плетат венци, тоа е добар начин кромидот да се просуши и да дозрее.

Во главицата се одвиваат многубројни биохемиски и физиолошки процеси, од кои најважни се дишење и ‘ртење. Овие просеци имаа различни ефекти врз квалитетот на кромидот како намалување на тежината на главиците, губење на шеќери, намалување на содржината на суви материи и хранливата вредност, зголемување на температурата во складиштето и како последица на тоа се јавува гниење.

Успешното чување на кромидот зависи од повеќе фактори, од состојбата на луковиците, температурата и влажноста на воздухот, сортата и содржината на суви материи. Главиците добиени од растенија заболени од пламеница содржат мицелии од габата кои со тек на чување може да се прошират на здравите главици и да предизвикаат гниење. Главиците добиени со директна сеидба обично се помалку заболени  и се попогодни за чување. Тоа е предноста на кромидот добиен од семе, а недостаток е помалата содржина на суви материи околу 2%.

Оптимални услови за чување на кромидот се температура на воздухот во складиштето 0⁰С, релативна влажност на воздухот околу 85% и задолжителна вентилација за да се намали концентрацијата на СО2 и вода кои се производи на дишењето на кромидот.

Постои и технологија за досушување и чување на кромидот во специјални складишта. Главиците во нив се чуваат во боксови со решеткаст под и голем капацитет (80-120 t). кромидот во нив се досушува со топол воздух од 45⁰С во времетраење од 24-48 часа. Потоа кромидот се чува во оптимални услови.

Автор: www.agri.mk

Check Also

Краставица- Cucumis sativus

Потекло Краставицата спаѓа во фамилија Cucurbitaceae, потекнува од влажните делови на Индија. Во Европа е …

7 comments

  1. Good blog! I really love how it is easy on my eyes and the data are well written. I am wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your feed which must do the trick! Have a nice day!

  2. whoah this blog is excellent i love reading your articles. Keep up the good work! You know, lots of people are looking around for this information, you can aid them greatly.

  3. This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your site in my social networks!

  4. Thank you for this great write-up! I quite appreciated reading it.I’ll ensure that I take note of this website and will often return from now on. I would love to encourage you to ultimately keep going with the wonderful work, possibly blog about Arvind Pandit also, have a superb afternoon!

  5. I constantly read through your articles closely. I am furthermore curious about getapk market apk, perhaps you could write about that sometimes. I will be back.

  6. Hi there, you are certainly right. I frequently look over your content thoroughly. I am also fascinated by kmspico windows 8, you might talk about this at times. Have a great day!

  7. You’re certainly right and I agree with you. If you wish, we can as well talk around kik desktop, a thing that intrigues me. The site is remarkable, cheers!

Leave a Reply

Your email address will not be published.