Почетна / Вести Македонија / Бели рози за чисто Скопје

Бели рози за чисто Скопје

Оваа пролет, на терасите, во дворовите, на жардиниерите на прозорците сите се повикуваат да засадат бели рози-ползавци, повеќегодишни растенија, кои ги извлекуваат тешките метали од почвата.

 

Белите рози да станат препознатлив симбол на едно ново Скопје, град со модерни луѓе, кои се грижат за еколошката димензија и за општиот амбиент. Ова е мотото на новиот проект, кој ќе го спроведе Министерството за животна средина во соработка со градот Скопје и со приватниот сектор, со основна цел преку белите рози да се исчисти почвата од тешките метали.

Соња Лепиткова, државен секретар во Министерството, вели дека по примерот на лалето, кое е препознатлив симбол на Истанбул, и белата роза-ползавец може да стане заштитен знак на Скопје, така што ќе ја има секаде во градот.

– Во март, веројатно на Денот на пролетта, ќе ги повикаме сите граѓани на масовна акција за садење бели рози, по примерот на Денот на дрвото. Градот Скопје и приватниот сектор ќе се вклучат во проектот со садење рози по булеварите и на другите зелени јавни површини. Идејата не е ова да биде само една кампања со краток здив, туку да прерасне во традиција и с` повеќе да ги обзема скопјани. Оваа пролет, на терасите, во дворовите, на жардиниерите на прозорците, наместо едногодишните растенија, сите нека засадат бели рози-ползавци, кои се повеќегодишни декоративни растенија – апелира Лепиткова.

Иницијативата е поттикната од анализа што покажала дека белите рози се најдобар извлекувач на тешките метали од почвата. Анализата потврдила дека во ливчињата од белата роза најмногу се концентрира оловодиоксидот од сообраќајните издувни гасови. Освен тоа, Скопје има добри услови за одгледување на ова растение – на белите рози им одговараат климата, температурата, сончевите денови и влагата.

– Розата го извлекува оловото од почвата и го концентрира така што оневозможува тоа натаму да излегува од растението и да се врати во средината. Белата роза-ползавец има најинтензивен мирис од сите испитани рози. Од друга страна, дрвјата ги собираат правта и другата нечистотија врз листовите и таа повторно се разнесува при дожд и ветер. Се покажа дека јаворот и костенот, кои штетните материи ги таложат во кората, се најпожелни видови дрва за во Скопје. Тие веќе се садат. Сите нови дрвореди се јавори, а оваа есен градоначалникот Трајановски во паркот во Kапиштец засади 500 бели и 1.000 други рози, па наскоро просторот ќе процвета, зашто розата е во вегетација 200 дена годишно – вели Лепиткова.

Министерството подготвило леток со информации за граѓаните како розата ја чисти почвата, како ги вади металите, како се сади и негува.

Според Локалниот еколошки акционен план на Град Скопје (ЛЕАП), почвата е загадена со олово, кадмиум, никел, бакар, а загадувањето е најинтензивно долж големите сообраќајници и покрај индустриските комплекси. Според испитувањата, над 50 отсто од испитаните примероци почва имаат поголема концентрација на олово од референтната вредност според холандските стандарди, која изнесува 85 микрограми на килограм.

– Најмали концентрации на олово има во западниот (Ѓорче Петров, Сарај и Kондово) и во јужниот дел на градот (Водно). Делумно загадени почви со концентрации под интервентната вредност (530 мг/кг) има во централното градско подрачје, патот Скопје-Приштина и, пред с`, во индустрискиот дел. Градското подрачје е позагадено со олово од руралниот дел. Висококонтаминирани почви со олово се констатирани покрај сообраќајниците во Автокоманда, каде што содржината е во интервал од 70-100 мг/кг, како и во триаголното подрачје од надвозникот кај Бит-пазар, касарната „Гоце Делчев“ до населбата Шуто Оризари. Најголема контаминација со олово има во одводниот канал на Усје и тоа 1.500 мг/кг – се вели во ЛЕАП.

Розите го чистат и Велес

Белите рози ќе го чистат и Велес од тешките метали од топилницата за олово и цинк.

– Тргнувајќи од корисноста на белата роза во извлекувањето на металите од почвата, во соработка со швајцарската амбасада, спроведуваме пилот-проект на простор каде што има олово од топилницата. Таму се засадени бели рози и идејата е да видиме во рок од пет години колку тие ќе успеат да исчистат. Сега сме во третата година од проектот. Ако проектот со белите рози биде успешен, заедницата може да има и финансиски бенефит – вели Лепиткова.

Соња Христовска

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

28 comments

 1. 112202 656217Thank you for your extremely good info and respond to you. I require to verify with you here. Which isnt one thing I often do! I get pleasure from reading a publish that can make people believe. Additionally, thanks for allowing me to remark! 77688

 2. 814 871215very great post, i surely genuinely like this excellent site, continue it 894869

 3. 636505 314548Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know a couple of of the pictures arent loading properly. Im not sure why but I feel its a linking problem. Ive tried it in two different web browsers and both show exactly the same results. 597636

 4. 196742 574055Hey there! Great post! Please when all could see a follow up! 399616

 5. 157086 851276This design is incredible! You certainly know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (nicely, almostHaHa!) Amazing job. I really loved what you had to say, and a lot more than that, how you presented it. Too cool! 296836

 6. 2880 390609Id constantly want to be update on new content on this website, bookmarked! 352171

 7. 221424 460855really good publish, i definitely really like this web site, maintain on it 814074

 8. 373657 822119Some genuinely superb info , Sword lily I found this. 983350

 9. 22258 219232Hi there, I identified your weblog via Google whilst searching for first aid for a heart attack and your post looks very interesting for me. 385518

 10. 726332 157220Housing a different movement in a genuine case or re-dialed model. 395757

 11. 37934 75747I just added this webpage to my feed reader, wonderful stuff. Cannot get enough! 628386

 12. 523117 101602hi and thanks for the actual blog post ive lately been searching regarding this specific advice on-line for sum hours these days as a result thanks 133055

 13. 550787 614214I gotta bookmark this web site it seems really valuable really useful 345910

 14. 499023 771566for yet yet another fantastic informative post, Im a loyal reader to this weblog and I cant stress enough how much valuable info Ive learned from reading your content material. I truly appreciate all of the hard function you put into this fantastic weblog. 635763

 15. 14493 317101Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! However, how could we communicate? 915332

 16. 676770 325328Extremely excellent post, thanks a good deal for sharing. Do you happen to have an RSS feed I can subscribe to? 451583

 17. 368718 126808Interesting point of view. Im curious to believe what type of impact this would have globally? Sometimes individuals get a little upset with global expansion. Ill be around soon to look at your response. 264310

 18. 828104 378415I feel so. I feel your write-up will give those men and women a excellent reminding. And they will express thanks to you later 905974

 19. 725470 992661Gnarly article mate, maintain the excellent work, just shared this with ma friendz 197726

 20. 401363 654564I discovered your blog post web website on the search engines and appearance several of your early posts. Always preserve the top notch operate. I additional the Feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading a lot far more on your part down the line! 276943

 21. 980059 57968The best and clear News is quite much imptortant to us. 926079

 22. 236339 852368my English teacher hate me cause i maintain writing about somebody from The WANTED called Jay, she gives me evils and low 942377

 23. 460104 865177Glad to be one of a lot of visitants on this awful web website : D. 107491

 24. 457571 199025Really efficiently written story. It is going to be valuable to anybody who employess it, including me. Keep up the good work – canr wait to read more posts. 473671

 25. 932778 961372I saw a great deal of internet site but I believe this 1 has got something special in it in it 753658

 26. 740585 177287This is a terrific site, could you be interested in performing an interview about just how you produced it? If so e-mail me! 184660

 27. 303272 529800I identified your weblog on yahoo and can bookmark it currently. carry on the nice work. 786402

 28. 294143 358160Spot on with this write-up, I must say i believe this exceptional website needs a lot much more consideration. Ill probably be once once more to learn an excellent deal much more, numerous thanks that details. 458542

Leave a Reply

Your email address will not be published.