Почетна / Вести Македонија / Ап Симха: „Сахара“ не се откажува од проектот за млекарницата

Ап Симха: „Сахара“ не се откажува од проектот за млекарницата

„Точно 200 милиони евра, од коишто сто за градежни работи и по педесет за машини и набавка на крави од сортата ’холштајн‘, ќе вложиме во проектот ’Сахара млекарница‘ во Овчеполието. Имаме проект, мастер план, кој на 5 септември годинава го доставивме до Министерството за земјоделство. Планот е изработен според потребите на млекарницата, која ќе биде најголема во овој дел од Европа. Скептиците, оние што не веруваат во нашата инвестиција, ќе бидат демантирани на најдобар можен начин, односно по комплетната реализација на проектот. Демантот ќе стигне по две и пол години, кој си го поставивме за заокружување на целата инвестиција“.

Во разговор за „Утрински весник“ ова го вели Ап Симха, одговорен менаџер за проектот „Сахара млекарница“, кој треба да го прероди сиромашниот Овчеполски регион и да им донесе среќна иднина на 2.000 семејства. Додека разговараме за проектот што ги возбуди духовите во регионот, но и во целата држава, Ап Симха ја отвора географската карта на Овчеполието и ни ги појаснува деталите во однос на големата инвестиција.

-Точно знаеме како ќе изгледа и како ќе функционира целиот овој систем кој ќе вработува 2.000 лица. Постапуваме согласно со законите на Република Македонија кои не’ обврзуваат да не смееме да чуваме стока на оддалеченост помала од 1,5 километар од населено место. За да обезбедиме заокружен процес на производство на млеко, треба да изградиме три работи. Тие три работи се живеалишта за кравите (фарми), фабрика за сточна храна и млекарница. За кравите е неопходно земјиштето да биде рамно и да има вода. Исто важи и за земјиштето кое ќе го обработуваме. Тој услов на теренот го имаме. Определивме четири локации за изградба на фармите, две од тие четири се приоритетни. Првата, најголема и најповолна локација, зафаќа површина од 96 хектари и може да прифати 20.000 крави. Овде некои го поставуваат прашањето од каде толку вода за кравите ако се знае дека едно грло дневно пие по 200 литри вода. Извршивме хидрогеолошки истражувања за да видиме со колку подземни води располага теренот, а првите наоди се оптимистички. Треба да се знае дека искористените води повторно се враќаат во земјата и се создава еден затворен систем кој насекаде во светот одлично функционира, вели Симха за Утрински весник.

Тој додава дека за да сместат 20.000 крави, кои ќе ги донесат од Австрија, Германија и од Холандија, ќе им биде потребен покриен простор од 240.000 квадратни метри.

-Бидејќи кравите нема да бидат врзани и ќе можат слободно да излегуваат од покриениот дел, за нив ќе имаме и отворен дел од 24.000 квадратни метри. Во надворешниот дел ќе има лагуна, а во непосредна близина ќе биде и складиштето за сточната храна. Инаку, оваа сорта на крави дава од седум до десет илјади литри млеко за 300 дена колку што кравите се молзат“, појаснува првиот човек на „Сахара млекарница“.

Самата млекарница, според Ап Симха, ќе биде лоцирана во близина на селото Каратманово, односно во непосредна близина на патот Скопје – Велес – Штип, а во чија близина е железничката линија. „Сакам македонската јавност да знае дека поради големите температурни разлики што владеат во овој регион, нашите фарми ќе бидат целосно климатизирани. Кравите ја намалуваат млечноста ако температурата во фармите е над 25 Целзиусови степени“.

Извор: kurir.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

6 comments

  1. 502075 193638Hello! I just wish to give a huge thumbs up for the good information youve gotten right here on this post. I will likely be coming back to your weblog for far more soon. 706413

  2. 789767 181347Aw, this was an exceptionally good post. In concept I would like to place in writing such as this moreover – spending time and actual effort to create a outstanding article but so what can I say I procrastinate alot through no indicates uncover a strategy to go completed. 400599

  3. 396017 996406Thanks for the info. And a response from you. car dealers hips san jose 946537

  4. 692115 713048Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but following I clicked submit my comment didnt appear. Grrrr well Im not writing all that more than once again. Regardless, just wanted to say great weblog! 584044

  5. 569006 797141Yay google is my world beater assisted me to uncover this excellent web site! . 892425

  6. 836947 384276Some times its a discomfort within the ass to read what blog owners wrote but this internet site is very user friendly ! . 399309

Leave a Reply

Your email address will not be published.