Почетна / Сточарство / Амонијак и фосфор ги уништија пастрмките во Темница

Амонијак и фосфор ги уништија пастрмките во Темница

Енормни количини амонијак и фосфор во водите на реката Темница пред две недели предизвикаа помор на пет тони пастрмка, покажаа резултатите од испитувањето што го изврши Државниот инспекторат за животна средина. Директорот Фирус Мемет вели дека во водите на оваа река, која е притока на Треска, во моментот на поморот имало многу отровни супстанции.

– Имало шестпати повеќе амонијак од дозволеното и 54 пати повеќе фосфор. Поднесовме кривична пријава против непознат сторител, а МВР ќе ги преземе понатамошните истражни дејства за да се најде одговорниот – вели Мемет.

Тој ја исклучува кичевската депонија, која е на самиот брег на Темница, како виновник за поморот.

– Рибите пцовисале многу подолу низводно и сметам дека виновник е некоја од помалите притоки на Темница. Високите концентрации на амонијак и на фосфор укажуваат дека е можно поморот да настанал поради фрлање неупотребени пестициди – вели Мемет.

Извор: www.dnevnik.mk

Check Also

БиМилк ги отвора вратите за посетители

Најголемата домашна млекарска индустрија БиМилк утре од 11 до 13 часот ќе ги отвори вратите …

5 comments

  1. 722220 371335Some truly superb information , Sword lily I found this. 192476

  2. 533635 688756Now im encountering a fresh short difficulties Once i cant appear like allowed to sign up for the certain give food to, Now im utilizing search engines like google audience. 441691

  3. 504078 222954You could definitely see your skills in the function you write. The world hopes for a lot more passionate writers like you who arent afraid to say how they believe. At all times follow your heart 34718

  4. 209470 535881I adore gathering valuable information, this post has got me even more information! . 96467

  5. 510253 28533The Case For HIIT Cardio – Why You ought to Concider it By the way you might want to have a look at this cool website I found 718509

Leave a Reply

Your email address will not be published.