Почетна / Вести Македонија / Ако министерот спие, казна од 15.000 евра

Ако министерот спие, казна од 15.000 евра

Ригорозни глоби од 7.500 до 15.000 евра за службениците во Министерството за земјоделство и во Агенцијата за катастар и за министерот за земјоделство доколку во предвидениот рок не постапат по барањата на странките, предвидуваат последните измени дополнувања на Законот за земјоделско земјиште.

Се менува Законот за земјоделско земјиште со цел во него да се допрецизираат одредени одредби и постапки што ќе овозможат поефикасно водење на земјишната политика, но се зголемуваат и глобите за да се подобри ажурноста на вработените во институциите. Интересно е што глоба е предвидена и за министерот за земјоделство, во висина од 15.000 евра доколку не постапи во согласност со барањата на странките. За истиот прекршок ќе бидат казнети и службениците во Министерството, но нивната глоба е пониска и изнесува од 7.500 до 10.000 евра во денарска противредност, а исто толкави казни се предвидени и за вработените во Агенцијата за катастар на недвижности кои нема да постапат во согласност со роковите што ги предвидува Законот.

Измените и дополнувањата на Законот за земјоделско земјиште предвидуваат доколку три години од денот кога корисникот на земјоделско земјиште добил одобрение за пренамена во градежно не отпочне да гради, одлуката за пренамена нема да важи.
– При тоа надлежниот орган пред да издаде одобрение за градба на објекти на земјоделско земјиште треба да побара тие да бидат приклучени на потребната инфраструктура – стои во предложените измени што се доставени до Собранието на РМ.
Според предлагачот Министерството за земјоделство, меѓу другото со новите законски решенија се допрецизира начинот на водење на земјишниот регистар пред се постапката за размена на земјоделското земјиште во државна сопственост со земјоделско земјиште во приватна сопственост.

Со цел за поголема транспарентност се допрецизира постапката за трајна пренамена на земјоделското во градежно земјиште, постапката за изградба на објекти на земјоделско земјиште и постапката за давање на согласност за поставување на објекти или оранжерии на земјоделско земјиште.

За поголема ефикасност на надлежните институции и навремено решавање на предметите, со дополнувањето на Законот се воведуваат и глоби за службените лица кои нема да постапат по барање на странката.
– Целта на Законските измени е да се овозможи поефикасно водење на земјишната политика преку допрецизирање на поимите и воведување на нови поими во законот, евидентирање на необработеното земјоделско земјиште во приватна сопственост, постапката за воспоставување на право на службеност на земјоделското земјиште во државна сопственост, воведување на казнени мерки и други новини. Меѓу другото, се бришат правните лица, корисниците на земјоделско земјиште доколку истото не е запишано по основ на склучен договор за закуп или плодоуживање – се вели во образложението од Министерството.

Со прецизираните поими, сега под објекти за примарна обработка на земјоделски производи се сметаат освен градби наменети за одгледување на добиток и риби, ветеринарни амбуланти, лабаратории, конзервни капацитети, ладилници, објекти за земјоделска механизација и складишта за чување на земјоделски производи и објекти за администрација, резервоари за вода, продажен простор за продажба на земјоделски производи, капацитети за производство на вино, собирни центри за млеко, печурки и лековити растенија, како и кланички капацитети и други градби.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

21 comments

 1. 443420 449276I believe this website has some really fantastic info for every person : D. 121703

 2. 313495 554935Thanks for your time so considerably for your impressive and remarkable guide. I will not be reluctant to endorse your internet web sites to any individual who ought to receive direction on this issue. 913304

 3. 275414 671137A blog like yours need to be earning a lot money from adsense..-., 465013

 4. 431175 126892Youve genuinely written a extremely excellent quality article here. Thank you extremely much 710152

 5. 630014 758157There is noticeably a bundle to learn about this. I assume you produced specific good points in attributes also. 162544

 6. 85282 224502This web page is often a walk-through for all of the details it suited you with this and didnt know who to ask. Glimpse here, and youll surely discover it. 226755

 7. 573301 768497My plate is real full and your tryna give me much more food, boy what the fuck is wrong wit you?!|guruisthebomb| 931792

 8. 401764 763022Hi my friend! I want to say that this post is wonderful, good written and consist of approximately all significant infos. Id like to see far more posts like this . 548823

 9. 52736 756223Enjoyed reading this, very great stuff, thankyou . 968456

 10. 357270 259389hi!,I like your writing so a good deal! share we communicate far far more about your write-up on AOL? I want a specialist on this area to solve my issue. Might be thats you! Searching forward to see you. 77532

 11. 401980 426632I feel other web site owners need to take this web site as an model, extremely clean and superb user genial design and style . 713464

 12. 959901 682421Constructive criticism is usually looked upon as becoming politically incorrect. 322554

 13. 298930 368094Hello! I simply would like to give a huge thumbs up for the wonderful info youve here on this post. I may be coming back to your weblog for far more soon. 780874

 14. 971264 237826Seeking forward to move into another hous?! […]Real estate busines is getting far more and far more less protitable, take a look at why[…] 137145

 15. 918827 618253The the next occasion I read a weblog, I genuinely hope so it doesnt disappoint me around brussels. Come on, man, Yes, it was my option to read, but I just thought youd have some thing interesting to state. All I hear can be plenty of whining about something which you could fix in case you werent too busy looking for attention. 691133

 16. 192702 747292I saw plenty of site but I believe this one has got something special in it in it 555371

 17. 475696 100029I like this weblog its a master peace ! Glad I observed this on google . 507160

 18. 576825 176696Thank you for your very excellent information and respond to you. I need to have to verify with you here. Which isnt one thing I often do! I get pleasure from reading a publish that can make people think. In addition, thanks for allowing me to remark! 63131

 19. 231924 38305Excellent blog here! Additionally your web site rather a lot up rapidly! What host are you using? Can I get your affiliate hyperlink for your host? I wish my site loaded up as rapidly as yours lol. 188074

 20. 228912 209862This really is a good topic to talk about. Sometimes I fav stuff like this on Redit. This post probably wont do well with that crowd. I will be confident to submit something else though. 878213

 21. 36514 565680You created some decent points there. I looked on the internet for that issue and located most individuals will go together with with the internet site. 237785

Leave a Reply

Your email address will not be published.