Почетна / Вести Македонија / Агенцијата за храна тврди дека не се продава старо месо како свежо

Агенцијата за храна тврди дека не се продава старо месо како свежо

Агенцијата за храна и ветеринарство вчера преку писмо до редакцијата „Дневник“ одговори на наводите во текстот под наслов „Јадеме свежо месо старо 18 месеци“ објавен на 22.12.2012 година.

– Во насока на објективно информирање, како неосновани ги отфрламе наводите дека замрзнато, па одмрзанато месо во месарниците се продава како свежо – тврдат од Агенцијата за храна и ветеринарство.

Според нив, станува збор за паушални наводи и за непознавање на законските и подзаконските акти кои ја регулираат оваа материја, ниту, пак, ја отсликуваат реалната состојба со производството, увозот и трговијата со месо и месни преработки во земјава.

Свинско месо во државава, според официјалните податоци на Агенцијата за храна и ветеринарство, воопшто не се увезува од Бразил, а говедското свежо месо, во земјава се носи исклучиво од европските земји, не од јужноамериканските како што се тврди во написот.

– Рокот на траење на месото, не е „само“ 18 месеци, туку од 18 до 24 месеци или постаро, е возраста на животните кои се колат. Република Македонија ја има целосно хармонизирано законската регулатива со европската кога станува збор за увоз, преработка и трговија со месо, вклучително и на замрзнато – децидни се од Агенцијата.

Оттаму додаваат дека во некои случаи роковите за употреба на замрзнатото месо, македонските закони за одредени категории месо се поригорозни и од европските. Таков бил случајот со механички обескостеното месо, чиј рок во ЕУ е до една година, а кај нас само 3 месеци.

– Замрзнатото месо законски е дозволено да се продава, но не како свежо, туку како саламурено. Дозволено е и мелење на замрзнато месо, но тоа мора да е наведено во декларацијата за да не се доведе потрошувачот во заблуда дека купува мелено свежо месо – велат од Агенцијата.

Тие додаваат дека нивните инспекции редовно вршат контроли на домашниот пазар, вклучително и на месото што се увезува, како и на операторите што го продаваат и го преработуваат. Тие ги охрабруваат граѓаните да ја пријават секоја недоследност што ќе ја забележат до инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство.

Извор: http://dnevnik.mk/?ItemID=956EC3B2122F9147B57220F7027542B6

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

16 comments

 1. 347412 424974The entire look of your web site is fantastic, let well as the content! 422984

 2. 197875 728865As soon as I discovered this web site I went on reddit to share some of the enjoy with them. 127207

 3. 198098 810108This is fantastic content material. Youve loaded this with beneficial, informative content material that any reader can understand. I enjoy reading articles that are so extremely well-written. 862288

 4. 680482 280620hey there, your website is wonderful. I do thank you for work 437207

 5. 732864 296257Thank you for sharing with us, I conceive this site really stands out : D. 141375

 6. 608899 685418Read more on that great Post, I linked to you Thank you. 948765

 7. 404176 991447I actually dont accept this specific write-up. Nonetheless, I had searched with Google and Ive identified out that you are proper and I had been thinking inside the improper way. Keep on creating top quality material comparable to this. 609669

 8. 522049 784633Thanks for your time so considerably for your impressive and remarkable guide. I will not be reluctant to endorse your web internet sites to any individual who need to receive direction on this issue. 31352

 9. 175782 728558This web page is often a walk-through for all with the details it suited you with this and didnt know who to ask. Glimpse here, and youll surely discover it. 379975

 10. 80805 892043Glad to be 1 of many visitors on this awing website : D. 254420

 11. 29947 377753Hello, Neat post. There is an concern along along with your website in internet explorer, could test thisK IE nonetheless will be the marketplace leader and a huge portion of other people will miss your magnificent writing because of this problem. 599852

 12. 166247 860965I love your wp format, where did you get a hold of it? 834413

 13. 803097 175294hi!,I like your writing so a great deal! share we communicate far much more about your article on AOL? I require a specialist on this area to solve my problem. Could be thats you! Searching forward to see you. 274337

 14. 217094 620850Hi there! I merely want to give a huge thumbs up for the very good data you can have proper here on this post. I will likely be coming again to your weblog for much more soon. 661620

 15. 348277 863921To know wisdom and instruction, to perceive the words of understanding 557778

 16. 709463 169947I got what you intend,bookmarked , really decent internet web site . 471700

Leave a Reply

Your email address will not be published.