Почетна / Вести Свет / Аферата со афлатоксинот го урниса извозот на пченка

Аферата со афлатоксинот го урниса извозот на пченка

Србија оваа економска година извезе 500.000 тони пченка, а претходните години биле извезувани по 2,5 милиона тони.

Извозот на пченка во оваа економска година која завршува на 30 септември ќе изнесува околу 500.000 тони што е шест пати помалку отколку претходните години, изјавил директорот на здружението „Жита на Србија“, Вукосав Саковиќ, пренесуваат српските медиуми. Тој изјавил дека извозните резултати кај пченката не се така добри поради познатите проблеми со афлатоксинот и помалиот род претходната година.

– Извозот на оваа житна култура од октомври лани се задржал на ниво од 450.000 тони и нема да има позначајна промена ни до крајот на септември, изјавил Саковиќ.

Тој нагласил дека во претходните три години имало одлични резултати во извозот на пченка и со тоа Србија успеала да се позиционира како шести извозник на пченка во светот што, како што рекол тој, „за вака јадна и мала земја не е воопшто лесно да се направи“.

-Извезувавме приближно 2,5 милиона тони пченка годишно, па кога ќе погледнеме колкава е разликата, можеме да видиме дека извозот годинава е петпати помал, констатирал Саковиќ.Од друга страна, тој рекол дека производителите ги радува што пченката добро изгледа на полињата и оттаму се смета дека идната производна година земјата ќе се врати на светскиот пазар со количини од преку два милиона тони.

За разлика од пченката, извозните резултати кај пченицата биле изненадувачки добри во неодамна завршената економска година и на странските пазари биле пласирани 630.000 тони пченица и брашно.

Од Србија од почетокот на јули лани до крајот на јуни годинава биле извезени 500.000 тони пченица и 130.000 тони брашно, прецизира Саковиќ.

Тој потсети дека претходната економска година биле извезени 600.000 тони и тоа околу 360.000 тони пченица и околу 130.000 тони брашно.

Тоа што не може да ги израдува производителите е што на светските пазари цената на пченката и на пченицата се во „стравотен пад“.

– За пченката која ја продаваме од новиот род не можеме да постигнеме повеќе од 120 до 125 евра за тон стока натоварена во пловила, што значи дека производителите може да очекуваат, ако состојбата не се смени на подобро, околу 115 до 120 евра за себе, рече Саковиќ.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. …

15 comments

 1. 666747 583776An interesting discussion is price comment. I feel which you need to write extra on this topic, it may possibly not be a taboo topic but typically individuals are not enough to speak on such topics. Towards the next. Cheers 900554

 2. 40236 149448Some truly great content on this web internet site , appreciate it for contribution. 476448

 3. 368041 819002Wohh exactly what I was looking for, regards for putting up. 181281

 4. 53404 467899Wonderful post, I believe website owners ought to acquire a lot from this web site its very user pleasant. 102826

 5. 289891 736625I just want to tell you that Im quite new to weblog and honestly liked this web website. A lot more than likely Im preparing to bookmark your weblog post . You undoubtedly come with exceptional articles and reviews. Bless you for sharing your web website. 567158

 6. 996300 532624You want to join in a contest very first of the finest blogs on the internet. I most surely will suggest this website! 107565

 7. 451917 418550Some truly marvelous function on behalf of the owner of this web website , dead excellent articles . 224417

 8. 911739 978286Some really good and utilitarian details on this web website , also I believe the style and style holds very good capabilities. 365879

 9. 207286 7387You got a quite wonderful website, Sword lily I observed it by means of yahoo. 876602

 10. 284427 379025I undoubtedly did not realize that. Learnt something new today! Thanks for that. 734906

 11. 288698 654975A thoughtful insight and tips I will use on my web site. Youve clearly spent some time on this. Congratulations! 151820

 12. 954079 133489Black Ops Zombies […]some people nonetheless have not played this game. It is hard to imagine or believe, but yes, some people are missing out on all with the fun.[…] 181826

 13. 238214 614409hi and thanks for the actual weblog post ive recently been searching regarding this specific advice on-line for sum hours these days as a result thanks 329798

 14. 813970 53753I believe so. I believe your article will give those men and women a excellent reminding. And they will express thanks to you later 613868

 15. 244188 675994Attractive part of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to claim that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way Ill be subscribing to your feeds and even I achievement you get entry to constantly swiftly. 210515

Leave a Reply

Your email address will not be published.