Почетна / Вести Македонија / Адаптација на земјоделството кон климатските промени преку проект на УСАИД

Адаптација на земјоделството кон климатските промени преку проект на УСАИД

Проектот на УСАИД за адаптација на земјоделството кон климатските промени денеска во струмичкото село Добрејци ќе организира теренска посета на насад со домати во сопственост на земјоделец кој е корисник на проектот, пренесува МИА.

 

-Проектот има за цел да ги собере земјоделците и советниците на АПРЗ (Агенција за поттикнување на развојот на земјоделството) на насад со домати во сопственост на земјоделец-корисник на проектот, за да ги едуцира како да се справат со проблемите што климатските промени ги предизвикуваат кај градинарските култури. На оваа локација проектот има поставено опитно поле каде беа аплицирани и тестирани неколку мерки за адаптација кон климатските промени како: УВ заштитни мрежи, добротворната габа триходерма харзианум и синтетички фолии како материјал за мулчирање, информира организаторот на настанот. 

Овој проект на УСАИД почна да се спроведува во април 2012, од страна на Мрежата за рурален развој на РМ, со цел да им помогне на земјоделците да го зачуваат нивото на приход преку намалување на штетите предизвикани од промените во животната средина.

Проектните активности се фокусирани во медитеранската зона, вклучувајќи го Вардарскиот регион со делови од Струмичко и Гевгелиско – земјоделско богати области кои се под најголемо влијание од климатските промени.

Извор:kurir.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

210 comments

  1. viagra lowest pricehttp://canadapharmacyonlinewxr.com/how to use viagracanadian pharmacy generic viagrabuy cheap brand viagra

  2. women and viagrahttp://canadapharmacyonlinewxr.com/viagra online no prescriptioncanadian pharmacy viagrabest price viagra

  3. buy viagra without prescriptionhttp://aviagraonlineq.com/best place to buy viagrageneric viagra

  4. Online Drugs Buying Viagra Azithromycin Places vivanza 20mg Cialis Au Meilleur Prix

  5. Cialis Generika Ajanta viagra online pharmacy Buy Doxycycline Us Free Shipping

  6. Many thanks for writing this info, I bookmarked the website. I am furthermore looking for guidance on Arvind Pandit Kansas, have you any idea exactly where I might find one thing like this? I will come back in a little while!

  7. cialis reviews – http://newcheaprx1onlinev.com super cialis [url=http://newcheaprx1onlinev.com]online cialis[/url] ’

  8. generic cialis canada – http://newcheaprx1onlinev.com generic cialis 10mg [url=http://newcheaprx1onlinev.com]cialis price[/url] ’

  9. Propecia Low Testosterone Doctors Priligy Se Necesita Receta generic cialis American Online Drugstore

  10. Zithromax Red Eyes Priligy Generika Kaufen Asthma Inhalers Over The Counter viagra Cialis Y Diabetes Preis Viagra 50

Leave a Reply

Your email address will not be published.