Почетна / Вести Македонија / 50 милиони денари за лаборатории за млеко во Штип и Тетово

50 милиони денари за лаборатории за млеко во Штип и Тетово

Министерството за земјоделство објави јавен повик со кој ги повикува сите заинтересирани лаборатории од Тетово и Штип да аплицираат за користење на техничка поддршка за инвестиции во лаборатории за проверка на квалитетот на млекото.

Според објавата, за оваа намена од Програмата за рурален развој за 2013 година се обезбедени вкупно 50 милиони денари, односно по 25 милиони денари по лабораторија.

Право на учество во јавниот повик имаат јавни научни установи од областа на земјоделството.
“Максималниот износ на техничката помош изнесува 25 милиони денари по лабораторија, а висината на одобрената поддршка ќе биде дефинирана со договорот потпишан со Министерството за земјоделство. Исплатата на техничката помош ќе се врши авансно, односно 70% од одобрениот износ и 30% по извршената акредитација на методите за анализа на сурово млеко пропишани во Правилникот за квалитет на млекото” – се вели во јавниот повик.

Заинтересираните лаборатории од Штип и Тетово што сакаат да аплицираат на јавниот повик неопходно е да достават освен основни податоци за нив, опис на предлогот за користење на техничка помош, план и активности за реализација, спецификација на потребната апаратура и опрема за испитување на квалитетот на млекото и профактури за вредноста на истата, како и опис на директни и индиректни корисници на лабораторијата. Ова се две од четирите лаборатории за испитување на квалитетот на млекото коишто е предвидено да бидат отворени низ државата.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

6 comments

  1. 155877 276945After study a few with the weblog articles for your web site now, and that i really like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and are checking back soon. Pls consider my internet website too and inform me what you consider. 772715

  2. 254744 554082Hi there! I could have sworn Ive been to this web site before but soon after reading by way of some of the post I realized it is new to me. Anyhow, Im certainly glad I identified it and Ill be book-marking and checking back often! 43851

  3. 85344 45039I truly enjoyed your wonderful site. Be sure to keep it up. Could god bless you !!!! 582992

  4. 249499 999869Good read, I just passed this onto a colleague who was performing a little research on that. And he just bought me lunch since I identified it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch! 682165

  5. 281062 994687Thanks for the post. I like your writing style – Im trying to start a blog myself, I feel I may read thru all your posts for some suggestions! Thanks once more. 394235

  6. 92474 886357I admire the helpful facts you offer inside your articles. I will bookmark your weblog and also have my children verify up here often. Im quite confident theyll learn a great deal of new things proper here than anybody else! 904083

Leave a Reply

Your email address will not be published.