Почетна / Вести Македонија / Пет милиони евра за систем за наводнување во Тиквешко

Пет милиони евра за систем за наводнување во Тиквешко

Државата ќе инвестира 5 милиони евра во Тиквешко за изградба на нови хидромелиоративни системи и за рехабилитација на постојната мрежа за наводнување.

Реализирањето на инвестицијата е предвидено во наредните пет години и со тоа, како што најави денеска заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Зоран Коњановски, над 3.000 хектари земјоделско земјиште ќе добијат услови за наводнување.
– Развојот на земјоделството е нераскинливо поврзан со развојот на системите за наводнување. За таа цел како Влада изминативе години обрнуваме посебно внимание на овој сегмент. Инвестираме во изградбата на нови системи и брани за наводнување на замјоделско земјиште, како и во санација и рехабилитација на постојните системи, рече Коњановски по пуштањето во употреба на пумпната станица “Сува Гора” со која ќе се наводнуваат дополнителни 200 хектари.

Месноста “Сува Гора” се наоѓа меѓу селата Бегниште и Ресава. Вкупната инвестиција е околу 16 милиони денари. Средствата се обезбедени од Фондот за води, од Министерството за земјоделство и од водостопанството “Тиквеш”.
– Изминатиот период инвестиравме во речиси сите системи за наводнување. Но, свесни за климатските промени и нивното влијание врз културите, воедно земајќи ги превид анализите за тоа кои од нив ќе бидат најзагрозени, ќе продолжиме со вложувања во овој регион, нагласи Коњановски.

Тој апелираше земјоделците да ја трошат водата за наводнување рационално, да ги одржуваат системите за наводнување и да размислуваат за монтажа на системи капка-по-капка.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

9 comments

  1. 114372 325177This style is incredible! You surely know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (effectively, almostHaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say, and a lot more than that, how you presented it. Too cool! 862394

  2. 525915 628639I tried to submit a comment earlier, although it has not shown up. I will remember this. 763477

  3. 511013 23296As I website owner I believe the content material material here is extremely superb, thanks for your efforts. 299910

  4. 598691 65741A weblog like yours should be earning significantly money from adsense..-., 638914

  5. 154024 731402I feel one of your advertisements triggered my internet browser to resize, you may want to put that on your blacklist. 207775

  6. 550470 465376I want to start a weblog but would like to own the domain. Any ideas how to go about this?. 687567

  7. 149613 433780Quite nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that Ive truly enjoyed surfing about your blog posts. Soon after all I will probably be subscribing to your feed and I hope you write again quite soon! 812322

  8. 338875 16310good post. Neer knew this, thankyou for letting me know. 433129

  9. 743664 64241I adore your wordpress web template, wherever would you download it from? 108972

Leave a Reply

Your email address will not be published.