Почетна / Вести Македонија / Десет илјади јагниња останаа за дамазлак

Десет илјади јагниња останаа за дамазлак

Дел ќе остават за зголемување на стадата, но, со останатите не знаат што да прават. Се жалат дека цената на храната и понатаму расте, а трговците, поради зголемената тежина, не сакаат да ги откупуваат ваквите јагниња.

За католичкиот Велигден само десетина илјади јагниња од велешко завршија на трпезите во Италија, Хрватска и Словенија. Од Грција, поради кризата, не беше откупено ниту едно јагне. Сточарите се незадоволни од пласманот и од ниската откупна цена, велат дека седум до десет илјади јагниња им останаа непродадени. Дел ќе остават за зголемување на стадата, но, со останатите не знаат што да прават. Се жалат дека цената на храната и понатаму расте, а трговците, поради зголемената тежина, не сакаат да ги откупуваат ваквите јагниња.
-Годинава не сме задоволни и од пласманот и од откупната цена. Се е поскапо, а откупната цена на јагнињата е помала. Лани ги продадов по 160, а годинава по 140 денари за килограм. Продадов 450 јагниња. Ми останаа уште 200, но, што е тука е. Со субвенциите донекаде ќе се покриеме, а печалба нема. Женските јагниња ќе ги оставам за дамазлак, а со машките не знам – вели Стево Трајковски од селото Теово.

Велешките сточари се надеваат дека за православниот христијански празник Велигден ќе продадат дел од младите јагнињата. Поголемите пак, велат дека ќе ги нудат на трговците по далеку пониска цена за извоз во некои од земјите од Блискиот Исток.
– Од 470 ми останаа 250 непродадени јагниња. Сто ќе оставам за дамазлак. Се надевав дека годинава ќе имавме повисока цена. Арно ама, како и секогаш, кајмакот ни го зедоа трговците. Срце ме боли кога гледам во месарниците како килограм јагнегшко го продаваа по 350 денари килограм, а нам ни го платија по 140 денари – вели Сафет Демиров од Горно Јаболчиште.

По продажбата на јагнињата сточарите од велешко годинава барем немаат проблеми со пласманот на млекото. Преработувачи, со специјални возила, редовно доаѓаат и го откупуваат млекото. И што е уште поважно и покрај тоа што не се задоволни од цената на млекото, парите ги добиваат редовно. Како мелем на рана сточарите навреме ги добија и субвенциите од Владата кои во многу им помогнаа да купат храна за јагнињата и овците. Инаку, во велешко има моментално околу 40.000 овци. До пред дваесетина години нивниот број беше двојно поголем. Бројот на стадата од година во година, е се помал. Сточарите велат дека со ваква откупна цена на јагнињата, млекото и волната бројот на стадата овци и понатаму ќе се намалува.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

6 comments

  1. 389625 502378This design is incredible! You certainly know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool! 126531

  2. 68470 480672Often the Are usually Weight reduction plan is unquestionably an low-priced and flexible weight-reduction plan product modeled on individuals seeking out shed some pounds combined with at some point maintain a far healthier your life. la weight loss 696375

  3. 518111 667818I saw lots of site but I believe this 1 has got something special in it in it 464129

  4. 218412 118836OK initial take a good appear at your self. What do you like what do you not like so much. Work on that which you do not like. But do not listen to other individuals their opinions do not matter only yours does. Work on having the attitude that this is who youre and if they dont like it they can go to hell. 426700

  5. 685499 448008Id need to verify with you here. Which isnt something I often do! I take pleasure in reading a post that may make men and women believe. In addition, thanks for permitting me to comment! 966969

  6. 995671 513374I consider something actually particular in this website . 732691

Leave a Reply

Your email address will not be published.